Zakończenie rozwoju i wsparcia dla Camunda 7 CE nastąpi w październiku 2025 r. Dla firm, które korzystają z tego rozwiązania oznacza to brak dalszych aktualizacji, poprawek i wsparcia technicznego od zespołu Camunda. Jak przygotować się na nadchodzące zmiany i jakie alternatywy dla Camunda 7 CE warto rozważyć?
Ostatnie wydanie (Final Release) Camunda 7 CE wpłynie nie tylko na bezpieczeństwo i stabilność systemów, ale także przełoży się na wzrost ich kosztów utrzymania. Z czym dokładnie powinny liczyć się firmy, w których wykorzystuje się to narzędzie?
Po zakończeniu wsparcia dla Camunda 7 CE, jej użytkownicy nie będą już otrzymywać poprawek błędów oraz aktualizacji bezpieczeństwa. Oznacza to nie tylko zwiększone ryzyko podatności na cyberataki, ale także możliwość naruszenia standardów bezpieczeństwa i zgodności, takich jak np. DORA. Dodatkowymi czynnikami, które utrudniają zarządzanie systemem i jego bezpieczeństwem, będą brak wsparcia technicznego i Issue Tracking.
W miarę rozwoju alternatywnych technologii, mogą pojawić się problemy z kompatybilnością. Obecnie, klienci budują swoje rozwiązania w oparciu o silnik Camunda. Po zatrzymaniu aktualizacji technologii Camunda, korzystanie z tego silnika będzie wiązało się z wieloma ograniczeniami:
Konieczność utrzymywania wewnętrznego zespołu odpowiedzialnego za monitorowanie i zabezpieczanie systemu, a także trudności w rekrutacji specjalistów znających Camunda 7 (z uwagi na stopniowy spadek popularności tego narzędzia), doprowadzą do wzrostu kosztów utrzymania tego rozwiązania. Firmy będą zmuszone także do wprowadzania własnych poprawek w trybie operacyjnym, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami i ryzykiem.
Opóźnianie decyzji o migracji może prowadzić do jeszcze większych kosztów w przyszłości. Aby uniknąć trudności związanych z dalszym korzystaniem z narzędzia, które nie będzie już otrzymywać wsparcia, firmy powinny już teraz opracować plan migracji.
Użytkownicy Camunda 7 powinni więc niezwłocznie podjąć decyzję o migracji lub wyborze alternatywnego rozwiązania, aby uniknąć problemów związanych z brakiem wsparcia i rosnącymi kosztami utrzymania systemu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy stosowane rozwiązanie jest wygaszane wewnątrz organizacji, a migracja na inne narzędzie może być nieopłacalna.
Choć Camunda rekomenduje migrację i rozwój nowych projektów na platformie Camunda 8, to użytkownicy Camunda 7 Enterprise Edition mogą skorzystać z rozszerzonego wsparcia w ramach Camunda Extended Support Offering. Harmonogram wsparcia Camunda 7 w tym modelu wygląda następująco:
Główną zaletą korzystania z tego modelu jest brak konieczności natychmiastowej migracji oraz możliwość dalszego korzystania z Camunda 7 bez potrzeby analizy alternatywnych systemów BPMS. Wersja LTS daje pewność stabilności i pozwala firmom zyskać czas na planowanie przyszłych działań.
Z drugiej strony, Camunda 7 LTS wymaga wykupienia licencji, a w dłuższej perspektywie i tak nie eliminuje konieczności migracji na inne rozwiązanie. Dodatkowym wyzwaniem jest brak pewności co do dalszego rozwoju narzędzia i jego kompatybilności z nowymi frameworkami czy technologiami.
Więcej szczegółów dotyczących tego modelu wsparcia znajduje się w oficjalnej dokumentacji Camunda 7 LTS.
Camunda 8 to platforma BPM zaprojektowana jako system cloud-native z nowoczesną architekturą opartą na mikroserwisach. Wykorzystuje standardy BPMN i DMN, a jej rdzeniem jest nowy silnik procesowy Zeebe, który umożliwia horyzontalne skalowanie i dynamiczne dostosowanie do zmieniających się obciążeń.
W przeciwieństwie do Camunda 7, nowa wersja nie obsługuje trybu embedded i oferuje ograniczoną funkcjonalność w wersji open source, co przekłada się na konieczność wykupienia licencji i może stanowić wyzwanie dla firm planujących migrację.
Warto także pamiętać o tym, że wybór tego narzędzia oznacza konieczność migracji technologicznej i refaktoryzacji procesów, a skorzystanie z Camunda 8 w modelu SaaS oznacza zależność od Camunda jako dostawcy. Dodatkowo Camunda 8 nie posiada pełnej kompatybilności z modelami BPMN z Camunda 7.
Poniżej przedstawiamy subiektywny wybór alternatyw dla Camunda 7, które są warte rozważenia.
Activiti to open-source’owa platforma BPM, z którego wywodzi się Camunda 7. Jej rdzeniem jest wydajny silnik procesowy BPMN 2.0, który umożliwia uruchamianie procesów w aplikacjach, na serwerach, w klastrach oraz w chmurze. Rozwiązanie cechuje elastyczność oraz dostępność w ramach licencji Apache.
Do najpoważniejszych wad tego rozwiązania należy zaliczyć konieczność migracji technologicznej i refaktoryzacji procesów oraz jego ograniczoną popularność i rozwój w porównaniu do Camunda 7.
Flowable to platforma low-code do automatyzacji procesów biznesowych, obsługująca standardy BPMN, CMMN oraz DMN. Wyróżnia ją wykorzystanie dynamicznego edytora wizualnego Flowable Design.
Do mocnych stron Flowable niewątpliwie należy zaliczyć jego aktywną społeczność oraz fakt, iż jest to rozwiązanie Open-Source, które podobnie jak Camunda 7 jest forkiem Activiti
Warto jednak pamiętać o tym, że jego wybór również wiąże się z koniecznością migracji technologicznej i refaktoryzacji procesów. Bolączką Flowable jest także brak pełnej kompatybilności z Camunda 7 – do najważniejszych różnic należą: inne API oraz inne sposoby obsługi niektórych elementów BPMN.
Kogito to cloud-native’owa platforma do automatyzacji procesów biznesowych. Wspiera integrację z technologiami takimi jak Quarkus i Kubernetes. Platforma ta cechuje się między innymi elastyczną architekturą, szybkim uruchamianiem i automatycznym skalowaniem.
Do wad tego narzędzia można zaliczyć brak wsparcia producenta oraz mocne powiązane z ekosystemem Red Hat.
W związku z zakończeniem wsparcia dla Camunda 7 CE na rynku pojawiają się forki tego systemu dopasowane do potrzeb organizacji, które dotychczas z niego korzystały. Czym się charakteryzują i który z nich warto wybrać?
EximeeBPMS to stabilny, open-source’owy fork Camunda 7, zaprojektowany dla firm, które chcą kontynuować korzystanie z tego silnika BPM bez konieczności migracji do Camunda 8. Oferuje zgodność z najnowszymi standardami bezpieczeństwa, regularne aktualizacje oraz wsparcie techniczne. Platforma jest gotowa do wdrożenia zarówno w chmurze, jak i lokalnie, co czyni ją elastycznym rozwiązaniem dla organizacji poszukujących niezawodnej alternatywy dla Camunda 7.
Do mocnych stron EximeeBPMS należą:
Przejście na inny fork, taki jak EximeeBPMS oznacza jednak podjęcie decyzji o współpracy z inną społecznością niż ta, która wspiera Camunda. Może to wiązać się z koniecznością adaptacji do nowych warunków, jednak dla wielu organizacji jest to kompromis, który warto w tej sytuacji podjąć.
Na rynku pojawiły się także inne forki, takie jak Operaton i CIB Seven. Choć rozwiązania te są ciągle w fazie rozwoju, to są ciekawymi inicjatywami, które mogą stanowić interesującą opcję dla organizacji poszukujących alternatywy dla Camunda 7.
Warto jednak pamiętać o tym, że – podobnie jak w przypadku EximeeBPMS – wybór alternatywy dla Camunda 7 wiąże się z koniecznością dołączenia do innej niż Camunda, świeżo powstającej społeczności. Może to oznaczać dodatkowe wyzwania związane z adaptacją do nowego środowiska.
Zakończenie wsparcia dla Camunda 7 stawia przed firmami wyzwanie związane z migracją na nowszą wersję platformy lub poszukiwaniem alternatywnego rozwiązania. Jeśli zależy Ci na płynnym przejściu i uniknięciu kosztów migracji do Camunda 8 lub poszukujesz innego silnika BPMS, rozważenie forka Camunda 7 CE może być najlepszą opcją.
Pierwszym krokiem w kierunku płynnego przejścia na alternatywne rozwiązanie jest aktualizacja wykorzystywanej wersji Camunda 7 do najnowszej, 7.23. Wersja ta będzie dostępna w wydaniu, które zostanie udostępnione 8 kwietnia 2025 roku i zapewni odpowiednią stabilność na czas migracji.
EximeeBPMS to rozwiązanie, które gwarantuje kontynuację wsparcia i rozwój dla firm planujących pozostać przy sprawdzonym silniku BPM, bez konieczności przechodzenia na Camunda 8. Dzięki temu narzędziu firmy mogą utrzymać dotychczasową architekturę procesów oraz kontynuować prace bez zakłóceń.
Niezwykle ważne jest także to, aby nie zwlekać z opracowaniem planu działania i odpowiednim przygotowaniem na zmiany, które nadchodzą po EOL Camunda 7. Odpowiednia decyzja w tym zakresie pozwoli firmom na płynne dostosowanie się do nowych warunków, minimalizując ryzyko i koszty związane z migracją.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości wdrożenia EximeeBPMS w swojej organizacji? Umów się na spotkanie z naszym specjalistą!
by dowiedzieć się jak EximeeBPMS odpowiada Twoim potrzebom
Powered by Consdata